Transylvania Trust

Deprecated: wp_make_content_images_responsive funkció használata nem ajánlott 5.5.0 verziótól kezdődően. wp_filter_content_tags() használata javasolt helyette. in /var/www/html/trtrust2/wp-includes/functions.php on line 5414

„A bonchidai Bánffy-kastély elveszett szobrai” Digitális kiállítás – SOS Heritage

Közzétéve: 2024.04.28. 15:43

„A bonchidai Bánffy-kastély elveszett szobrai” című digitális kiállítás, amely az európai SOS Heritage projekt részeként készült el, 2024. április 28-án nyílt meg a bonchidai Bánffy-kastély egykori kápolnájában. A kiállítás azzal a céllal jött létre, hogy a kastély barokk szoborgalériájának fennmaradt darabjait digitalizáljuk és digitális gyűjteményként bemutathassuk a közönség számára.

Az alábbiakban megtekinthetik a projekt pannóját, amely tartalmazza az épületegyüttes alaprajzát a szobrok elhelyezkedésével, valamint a fennmaradt szobrok 3D-s modelljeit.

Kontextus

A bonchidai Bánffy-kastély egykor egy Erdély szintjén egyedülálló barokk szoborgalériával büszkélkedhetett, amely gróf Bánffy Dénes (1723–1780), Mária Terézia német-római császárnő főlovászmestere idején, a 18. század közepén készült, és Johannes Nachtigall (1717–1761) kolozsvári szobrász művészetét dicsérte. Valószínű, hogy a görög-római mitológia egyes alakjait ábrázoló szobrok megalkotásában a szobrász az antik költő Ovidius Metamorphoses (Átváltozások) c. művének újkori illusztrációiból merített ihletet. A patkó alakú díszudvar 37 belső és 3 külső homlokzati szobrából, illetve a díszudvar külső homlokzatán álló ornamentális és emberfejes díszurnákból álló galériát a főépület külső és belső homlokzati bejárata felett található 3-3 szobor egészítette ki, amely, idézve Biró Józsefet (1907–1945), a kastély első monográfusát, „fejedelmi keretet kölcsönöz a főépületeknek s a bástyák harcias benyomását a rokokó világias pompájával enyhíti”.

A II. világháború eseményei és az ezután fellépő hatalomváltás végzetesen megpecsételték mind a kastély, mind a szoborgaléria sorsát. Az 1944-ben leégett főépület évtizedekig állt tető nélkül, az ugyancsak tűzkárosult lovarda falai 1956-ban leomlottak, az egykor itt található szobrok pedig nyomtalanul eltűntek. Mivel az államosított kastély épületeinek állapota egyre romlott és értékeit pusztulás fenyegette, 1978-ban és 1983-ban a szobrok és díszurnák nagy részét Kolozsvárra szállították, ezek az Erdélyi Történeti Múzeumba és a Művészeti Múzeum (ma Babeș-Bolyai Tudományegyetem) egyik épületének udvarára kerültek. A helyben maradt 5 szobrot és néhány töredéket, valamint a később előkerült 2 díszurnát a kastélyt gondozó Transylvania Trust Alapítvány az itt létesített kőtárban mutatta be, amely később 3 szoborral és 3 urnatöredékkel egészült ki, hála az Erdélyi Történeti Múzeummal létrehozott szoros együttműködésnek. A szoborgaléria egyetlen darabja áll még eredeti helyén, az istálló bejárata felett.

Jelen digitális kiállítás az uniós támogatású SOS Heritage projekt (2022–2024) részeként jött létre, célja virtuálisan egyesíteni a kiemelkedő jelenőségű barokk szoborgaléria még fellelhető, hozzáférhető darabjait. Az Alapítvány 2024 elején elkészítette a szobrok és urnák fotogrammetriás felvételét, amelyek alapján elkészülhettek a 3D modellek. A digitális kiállítás révén a látogatók, bár virtuálisan, de ismét együtt tekinthetik meg az erdélyi barokk legjelentősebb szoborgalériájának fennmaradt darabjait.

Tekintsék meg a „making of” videónkat:

A 3D modellek:

A talapzaton szerepel a mitológiai alak megnevezése, valamint az eredeti darab jelenlegi helye:

FTT lapidarium – a bonchidai Bánffy kastély kőtára

MNIT lapidarium – a kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeum középkori és kora újkori kőtára

MNIT storage – a kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeum raktára

UBB – Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár

A modellen található számokat megérintve egyéb érdekességeket is olvashat.

*Iphone felhasználók a   ikonra kattintva tudják megtekinteni a szobrokat. 

A főépület külső, északi bejárata feletti szobrok:

Impresszum:
Kiállítási koncepció, szövegek: Transylvania Trust Alapítvány, www.transylvaniatrust.ro, www.banffycastle.ro
Fotogrammetria, 3D-modellek: Serestély Szilárd, Lepedus-Sisko Péter
Pannó grafika: Könczey Elemér, Idea Plus
Köszönettel tartozunk a kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeumnak és a Babeș-Bolyai Tudományegyetemnek a közreműködésükért.
A kiállítás az SOS Heritage projekt (2022–2024) részeként jött létre; partnerek: Mazzini Lab Srl Benefit, Associazione Dimore Storiche Italiane (Olaszország), Universität für Weiterbildung Krems (Ausztria), Narodni muzej Kruševac (Szerbia); https://www.sos-heritage.eu/.
2024

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.