Transylvania Trust

A bonchidai Bánffy-kastély egykori hintószínének felújítása és oktatási tanműhelyként való hasznosítása, valamint a volt istálló felújítása és rendezvények helyszíneként való hasznosítása

Jelen projekt keretében gróf Bánffy Miklós erdélyi otthona, a bonchidai Bánffy-kastély megmentésére és felújítására irányuló munkálatok folytatása a célunk, hogy a hintószín helyreállítását és oktatási tanműhelyként való hasznosítását befejezzük, valamint, hogy a volt istálló felújítása és rendezvények helyszíneként való hasznosítása megvalósuljon. Az egykori hintószín felújításának befejezése, ezt követően oktatási tanműhelyként való hasznosítása a környékbeli szórvány kollégiumok diákjait célozza, valamint várjuk a kolozsvári szaklíceumok osztályait és a Kárpát-medencei egyetemi hallgatókat is. A tanműhelyben műemlék-helyreállításban használatos, hagyományos szakmákat lehet majd szakmai gyakorlat segítségével elsajátítani. Ezekre a mesterségekre komoly igény mutatkozik az erdélyi munkaerőpiacon.

Alapítványunknak több mint 20 éves gyakorlata van oktatási programok szervezésében, hisz 2001 óta zajlik a kastélyban az Épített örökség helyreállító szakképző program, amelynek keretében a világ 30 országából több mint 4500 hallgató részesült örökségvédelmi képzésben. Az egyedülálló koncepció (a diákok a kastély felújításában vesznek részt, így sajátítják el a különböző mesterségeket) 2008-ban elnyerte a szakma legrangosabb kitüntetését, az Europa Nostra-nagydíjat. A program keretében kéthetes bútorrestauráló, asztalos, ács, falazatrestauráló, kőfaragó és vakolatdíszítő képzéseket tartunk (évente egy-két képzést).

Jelen projekt segítségével egy állandóan működő, jól felszerelt műhelyt hozunk létre, ahol egész évben tudunk szakmai programokat kínálni az érdeklődőknek. A kialakítandó 300 nm alapterületű műhelyben a diákok szakemberek segítségével részesülnek bútorrestaurálás és műbútorasztalos képzésben. A műhelyben a több mint 100 éves, hagyományos kézi munkagépek mellett a legmodernebb technológia is a rendelkezésükre áll majd ahhoz, hogy a szakma gyakorlati fortélyait elsajátítsák. Itthon, Magyarországon és Franciaországban képzett szakemberek fogják őket tanítani. Ebből a képzésből kiindulva tudjuk majd a szakmához kapcsolódó többi műhelyt is kialakítani a hagyományos mesterségek és a kreatív iparágak területén. Ezek a további műhelyek a díszudvarban kapnak majd helyet, a projekt következő fázisában. A diákok számára szálláslehetőség is van a kastélyban, illetve a napi ingázás is kényelmes megoldás lehet.

Ugyanakkor a kastély revitalizációja szempontjából kiemelten fontos a volt istálló felújítása és rendezvények helyszíneként való hasznosítása. A volt istálló hasznos alapterülete körülbelül 550 nm, ennek restaurálása és felszerelése szintén a projekt részét képezi.

A projekt hasznosulásaként új képzések, turisztikai csomagok létrehozása valósul meg, és tágabb együttműködési lehetőségek nyílnak meg új projektek számára.