Az épített örökség hozzájárulása a társadalom fejlődéséhez – Bánffy-kastély, Bonchida
Romániában nem tisztázott a történeti épületek szerepe a társadalom életében. Szerte Nyugat-Európában jól ismert az épített örökség közösségfejlesztő szerepe, azaz a műemléképületek hozzájárulása a társadalom gazdasági és közösségi fejlődéséhez, az aktív állampolgárság kialakulásához, a közösségi kohézió megerősödéséhez. A helyreállítási munkálatok során a hagyományos mesterségek elsajátítása és a helyi anyagok használata szintén hozzájárulhat egy adott régió hosszú távú fejlődéséhez ugyanakkor a szakértők felkészítése a kulturális örökség megóvásának egyetlen záloga.
A projekt célja: az épített örökség hasznosítása oktatási, kulturális, társadalmi és gazdasági tényezőként a közösség szolgálatában – jó példa: Bánffy kastély, Bonchida.
A program célkitűzései:
- Az épített örökség kiaknázása a társadalmi, gazdasági fejlődés tevékenységei során valamint a különböző nemzetiségek és generációk közötti párbeszéd elősegítéséért.
- A hagyományos építőipari mesterségek és technikák elsajátítása.
- Az helyi hagyományok (immateriális örökség) megőrzése a fiatalok bevonásával.
- Az épített örökség megóvásának és hasznosíthatóságának tudatosítása a helyi intézmények és közhatóságok körében.
- A kulturális élet fellendítése vidéki régióban.
- A helyi közvélemény formálása az épített örökség szerepéről.
Eredmények:
- A helyi intézmények és közhatóságok vezetői rétegének tudatosítása az épített örökség hasznosíthatóságának lehetőségeiről, rávilágítva azon szerepére, mely az életszínvonal növekedése, a regionális fejlesztés valamint a stratégiák kialakítása során felhasználható.
- A hagyományos építészeti szakemberek számának növekedése helyi és nemzetközi szinten, a munkanélküliség csökkentése a régióban.
- A műemlék épületek értékének tudatosítása valamint a helyi közösség életébe történő integrálása különböző akciók révén.
- A kulturális élet fejlődése vidéki környezetben, a helyi hagyományok megőrzése. A különböző nemzetiségek valamint korosztályok közötti kapcsolatok erősödése.
A kulcs tevékenységek stratégiájának leírása:
- Az intézményi és szakmai feltételek megteremtése.
Tevékenységek:
- Az épített örökség, mint a közösség ereje – képzés, polgármesterek és helyi közösségformálók képzése az épített örökség védelmének fontosságáról és az épített örökség hasznosíthatóságának lehetőségeiről.
- Nemzetközi épített örökség helyreállító szakképzés – hagyományos mesterségek oktatása, mely során a történeti épületet élő műhelyként használjuk. Célcsoport: egyetemi hallgatók, a régió szociálisan hátrányos helyzetű fiataljai.
- Az épített örökség hasznosítása a társadalom szolgálatában, a helyi gazdasági, kulturális és társadalmi élet felvirágoztatásáért.
Tevékenységek:
a.) Újszerű kulturális események szervezése műemléképületekben.
b.) Oktatási programok szervezése gyerekeknek.
c.) Programok szervezése a hagyományőrzés jegyében különböző nemzetiségeknek és korosztályoknak.
Partnerek:
- Bonchidai Általános Iskola
- Válaszúti Általános Iskola
- Bonchidai Polgármesteri Hivatal
- Folkeuniversitetet I Fjellregionen
A projekt időtartama: 20 hónap
Támogatók: EEA Grants