Építőipari szakképzett munkaerő képzése az épített örökség megőrzéséért és versenyképességük fejlesztéséért
1989 előtt, a kommunista rendszer idején, az épített örökség megőrzését és felújítását a román hatalom nem szorgalmazta. Ennek következtében napjainkban a mesteremberek és a műemlékvédelmi szakemberek elsősorban modern technológiákat és építőanyagokat használnak, a hagyományos építési módszerek és gyakorlatok feledésbe merültek. Ezen hiányosságok gátolják a műemlékvédelem fejlődését és a történelmi értékű épületek felújítását is. Jelenleg sokkal egyszerűbb egy új épületet felépíteni, mint egy műemléket felújítani. Ezt felismerte az építőipar is és kiemelkedő, kényszerítő körülményként kezeli tevékenysége során.
A projekt célja
A szakmunkások képességeinek fejlesztése annak érdekében, hogy alkalmazkodjanak az építőipari piac igényeihez és hozzájáruljanak a jólét és a társadalmi kohézió kialakuláshoz.
Célkitűzés
- Szakképzett munkaerőt biztosítani az épített örökség helyreállítási munkálataihoz
Célcsoport & indoklás
A projekt kiemelkedő célcsoportjába azok a mesteremberek tartoznak, akik már az építőiparban dolgoznak és azok, akik jelenleg háttérbe kerültek, munkanélküliek és szeretnének szakmailag fejlődni a műemlékvédelem terén, ezáltal növelve az állás-szerzés lehetőségét. A projekt során 60 mesterember képzésére került sor.
A tevékenységek három fő területen zajlanak:
- elméleti és gyakorlati képzési műhelyek, melyet romániai, valamint nagy-britanniai előadók és oktatók tartanak;
- a bonchidai Bánffy-kastély helyreállítási munkálatai jelentik a képzés gyakorlati részét, mely biztosítja a résztvevők hosszú távú – munkával egybekötött – oktatását;
- a képzés megkönnyítését célzó berendezések és felszerelések biztosítása.
A projekt időtartama: 9 hónap.
Tevékenységek: 60 mesterember képzése az épített örökség felújítása terén, oktatási helyszínek javítási munkálatai, felszerelések beszerzése a képzés megtartásához.
Eredmények:
Épített-örökség felújításban képzett legkevesebb 50 mesterember, akik a programban való részvétel után, a munkaerőpiacon szabadabban mozoghatnak, ugyanakkor nekik köszönhetően az építőipari cégek többféle szolgáltatás elvégzését vállalhatják fel, ezáltal növelve szerződéseik számát.
Támogató: Európai Unió, Phare Program