Transylvania Trust

Hagyományos kézműves műhelyek: műemlék helyreállító szakképzési program

A Transylvania Trust Alapítvány elsődleges célja Erdély építészeti örökségének védelme, gondozása és helyreállítása. Ezért 22 éve nyaranta szervez műemlék restauráló és -helyreállító táborokat, valamint kutató- és kreatív műhelyeket annak érdekében, hogy elősegítse az ország kulturális anyagi és szellemi örökségének népszerűsítését, illetve, hogy felhívja a figyelmet Erdély kulturális és etnikai sokszínűségére. Oktatási tevékenységéért 2008-ban elnyerte az Europa Nostra-díjat, Európa legrangosabb műemlékvédelmi díját, illetve 2020-ban a Román Kulturális Alap díját.

A „Hagyományos kézműves műhelyek: műemlék helyreállító szakképzési program” c. projekt célja a szellemi örökség megőrzése és hasznosítása hagyományos kézműves technikák és -módszerek elsajátítása révén. A gyakorlati ismeretek fejlesztésével egyrészt előtérbe helyezzük az épített örökség jelentőségét, ugyanakkor támogatjuk a hagyományos kézműves mesterségek fennmaradását.

A képzések során a résztvevők elméleti ismereteket és gyakorlati készségeket sajátítanak el a történeti környezet védelméről, a különböző anyagok és módszerek összeférhetőségéről és az épített örökség restaurálásáról. Az elméleti előadásokat elismert romániai és külföldi egyetemek képviselői, szakértői tartják. A gyakorlati oktatás boltozathelyreállító, kőműves, díszvakolat, ács, asztalos és bútorhelyreállító műhelyekben zajlik, a diákok pedig közvetlenül részt vesznek a kastély épületeinek helyreállítási munkálataiban.

A program eredményeképpen létrejön három videó is, amely segédanyagként szolgál a kőműves-, asztalosmunka és díszvakolat területén tevékenykedő szakemberek számára. A videókban több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek mutatják be a különböző vakolási technikákhoz használt habarcs recepteket, a történeti felületek előkészítési fázisait a falazati munkához, illetve az asztalosmunka során használt fa illesztéseket.

Támogató: a romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN)

“A projekt nem feltétlenül képviseli az AFCN álláspontját. Az AFCN nem felel a projekt tartalmáért, eredményeinek felhasználási módozataiért. Mindezekért teljes mértékben a támogatás kedvezményezettje felel.”