Transylvania Trust

Promoting Active European Citizenship through Cultural Heritage, 2008-2009

Az örökség (épített és történelmi környezet) széles körben elismert, a közösségen belüli társadalmi integráció, az önazonosságot erősítő és elősegítő „eszközként”, mely hozzájárul környezetünk és múltunk valós megismeréséhez. Nagy-Britanniában az épített valamint történelmi környezetet egyre gyakrabban és eredményesebben használják fel a közösségi összetartás kialakítására.

A projekt célja, az európai országok és nemzetek közötti együttműködés előmozdítása: a program az örökség és a kultúra segítségével egy képzeletbeli híd létrehozását célozza a közösségek között, ugyanakkor európai állampolgárság tudatot is erősíteni kívánja. A cél megvalósulása érdekében találkozási lehetőséget biztosítunk különböző európai országokból származó fiatalok számára tapasztalataik, ismereteik megvitatására és kultúrájuk kölcsönös megismerésére, mely alapján közös jövő kép kialakítására törekszünk.

A résztvevőknek lehetőségük nyílik megismerni egymás kultúráját, így tanulva a kulturális örökség és társadalmi integráció közötti kapcsolatról valamint az épített örökség az aktív állampolgárság összefonódásáról a fejlett országokban. Szándékunk szerint sor kerül, az ily módon megszerzett ismertek és tapasztalatok átültetésére a dél-kelet-európai térségben.

Rendkívül fontos tudatosítanunk a fiatalokban, mit jelent európai állampolgárnak lenni, azaz az őseinktől örökölt kultúra, környezet értékelése és megőrzése valamint továbbadása a következő generáció számára.

Időtartam: 2008. 07. 01. – 2009. 07. 31.

A projekt kivitelezése partnerségben valósult meg: a Transylvania Trust Alapítvány, mint vezető szervezet, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal – Magyarország, a Műemléképületekben működő kulturális központok egyesülete – Franciaország és a Deák Ferenc és Széchenyi István Szakközép- és Szakiskolával, Zalaegerszeg – Magyarország, mint partnerek.

Résztvevők: A projekt tevékenységei a közvetlen oktatásra és a tapasztalatcserére összpontosítottak: két kéthetes képzési modulra került sor, ahol Romániából, Magyarországról, az Egyesült Királyságból, Svédországból, Németországból érkező egyetemi hallgatók voltak jelen.
2008. augusztus 9-23. között tartottuk az első képzést, összesen 36 fiatal vett részt: 28 diák Romániából, 4 diák Magyarországról, 2 diák az Egyesült Királyságból és 2 diák Németországból. 2009. július 4-18. között zajlott a második képzési modul, összesen 34 fiatal vett részt: 14 diák Romániából, 7 diák Magyarországról, 10 diák az Egyesült Királyságból és 3 diák Szlovákiából.
Helyszín: Épített-örökség helyreállító szakképző központ, bonchidai Bánffy kastély, Románia

Az oktatók a partner szervezetek képviselői, valamint romániai és nagy-britanniai szakemberek voltak. Az előadók a következő területek szakértői: szociológia, épített örökség megőrzés, kultúra, kulturális örökség

Témakörök:

  • Az Európai Unió története és alapértékei.
  • Az épített örökséghez kapcsolódó európai értékek.
  • Az épített örökség szerepe az interkulturális párbeszédben.
  • Épített örökség megőrzésének filozófiája és a gyakorlati megvalósítás.
  • Az európai jelentőségű épített örökség megőrzésének fontosságával kapcsolatos műhelyek: az épített örökség szerepe a fenntartható társadalmi fejlődésben és az aktív európai állampolgárság elősegítésében.
  • Cselekvő közreműködés az európai interkulturális kapcsolatok előmozdításában (aktív állampolgárok-interkulturális párbeszéd) vitafórumok, találkozók segítségével, ahol közvetlen kapcsolatba kerültek a helyiekkel és megismerték a többnemzetiségű Erdélyt, Romániát.
  • Történelmi épületek helyreállítása műhely – munka a gyakorlatban szakképzett oktatók irányításával.

Egyéb tevékenységek:

Kiállítás, mely bemutatja a műemléképületek helyreállításának hatásait a helyi közösségre nézve.

Kiadványok: Az európai értékkel bíró épített örökség megőrzésének jelentőségét, és ennek a fenntartható közösségi együttműködés fejlődéséhez való hozzájárulását bemutató szórólapok és 3 nyelvű CD készült

Eredmények:

  1. A projekt tevékenységeiben több mint 60 diák vett részt Európa számos országából. A jelenlévők megismerhették egymás kultúráját, megtanulhatták mit jelent az európai érték, ugyanakkor erősödött bennük az EU állampolgárság tudat (jogok és kötelezettségek).
  2. A diákok megtapasztalták egy romániai vidéki környezetben a különböző nemzetiségi csoportok együttélését és folyamatosan részt vettek a kultúrák közötti párbeszédben, megismerték a „különbözőség egyesítése a kultúrák révén” fogalmat.
  3. A diákok gyakorlati műhelymunkák során hozzájárultak a bonchidai Bánffy kastély helyreállításához.
  4. Kialakult egy európai hálózat a különböző országokból résztvevő hallgatók között erősítve az EU állampolgárság értékeit és jelentőségét.