Transylvania Trust

SOS Heritage

Az SOS Heritage egy 2022 és 2024 között futó Kreatív Európa együttműködési projekt, amely az olaszországi Mazzini Lab S.r.l. Benefit (projektvezető) és Associazione Dimore Storiche Italiane, az ausztriai Universität für Weiterbildung Krems, az erdélyi Transylvania Trust Alapítvány és a szerbiai Kruševac Nemzeti Múzeum nemzetközi partnersége által valósul meg. A projekt az éghajlatváltozással és annak az örökségvédelemre gyakorolt hatásaival foglalkozik.

A projekt indoklása:

  • Kulturális örökségünk fenntartható kezeléséhez elengedhetetlen felkészülnünk arra, hogy a jövő változó éghajlata befolyásolni fogja az épületek belső klímáját.
  • Ahhoz, hogy ezeket a felbecsülhetetlen értékű kulturális javakat hosszú távon megőrizhessük, hatékonyabb megőrzési, alkalmazkodási és kezelési stratégiákat kell kidolgoznunk.
  • Szükség van olyan új szakemberekre, akik rendelkeznek a kulturális örökséget fenyegető, az éghajlatváltozásból és a helytelen megőrzésből eredő kockázatok felméréséhez, nyomon követéséhez és megelőzéséhez szükséges készségekkel.

A fenti megállapítások képezik a projekt alapját, amely három konkrét célkitűzés megvalósítását javasolja:

  • SO1: A digitális tartalomkészítés és kommunikáció jó gyakorlatainak megosztása és tesztelése a sikeres közösségi szerepvállalás érdekében

Ez a célkitűzés a kulturális örökséggel foglalkozó szervezetek azon igényét hivatott kielégíteni, hogy közönségükkel egy hosszú távú, fenntartható kapcsolatot építsenek ki, vonják be tevekénységeikbe azáltal, hogy a kortárs igényeknek megfelelően, digitális módszereket és eszközöket használnak műemléki javaik és gyűjteményeik bemutatására, valamint felbecsülhetetlen kulturális jelentőségük népszerűsítésére. A célkitűzés két lépésből áll: az első lépés a digitális tartalmak létrehozására és népszerűsítésére vonatkozó bevált, jó gyakorlatok beazonosítására irányuló kutatás, valamint a kutatási eredményeket összegyűjtő kézikönyv közzététele, a második lépés pedig a beazonosított jó gyakorlatokon alapuló kísérleti projektek végrehajtása.

Ebben a szakaszban hozta létre a Transylvania Trust Alapítvány „A Bánffy-kastély elveszett szobrai” című digitális kiállítást, amely egybegyűjti a kastély barokk szoborgalériájának összes fennmaradt darabját, valamint bemutatja ezek 3D-s modelljét.
A modelleket itt lehet megtekinteni. 

  • SO2: Egy webes alkalmazás kifejlesztése, amely segít a kockázatfelmérési eljárások kezelésében és a kockázatkezelési tervek elkészítésében

Ez a célkitűzés megfelel az európai kulturális örökséggel foglalkozó munkatársak, szakemberek azon beazonosított igényének, hogy egy intuitív, digitális eszköz segítségével kezelhessék gyűjteményeik kockázatfelmérését és -kezelését. A kulturális örökséggel kapcsolatos kockázatkezelés egy olyan tudományág, amely nem szabványosított kellőképpen, ezért nem létezik egy közös, általánosan elismert és alkalmazott gyakorlat. Emiatt olyan eszközöket kell kidolgozni, amelyek valamilyen módon segítik és támogatják a kulturális ágazat szakembereit abban, hogy a legmegfelelőbb gyakorlatokat tudják alkalmazni gyűjteményeiknek az éghajlatváltozásból eredő kockázatokkal szembeni védelmére. Az ágazatban hiányoznak továbbá olyan eszközök, amelyek a digitális lehetőségek kihasználásával egyszerűsíthetnek bizonyos eljárásokat és automatizálhatnak bizonyos mechanizmusokat. Ezért az SOS Heritage konzorciuma egy olyan webes alkalmazás, egy olyan digitális eszköz létrehozásán dolgozik, amely ezt a célt szolgálhatja.

  • SO3: „A kulturális örökség kockázatkezelése” című, a kulturális örökség kezelőinek szóló tanfolyam kidolgozása

Ez a célkitűzés megfelel az európai kulturális örökséggel foglalkozó személyzet és szakemberek azon beazonosított igényének, hogy elsajátítsák a természeti katasztrófák és az éghajlatváltozás okozta kockázatok felméréséhez és megelőzéséhez szükséges alapvető készségeket és kompetenciákat. Ezek a szakemberek felelősek a régészeti helyszínek, műemlékek, könyvtárak, múzeumok és levéltárak védelméért. E célkitűzés érdekében 2023. március 20–24. között az ausztriai Krems an der Donau város egyetemén (Universität für Weiterbildung Krems) megrendezésre került A kulturális örökség kockázatkezelése elnevezésű transznacionális tanfolyam, amely alapjául szolgált egy 2024. május 31-e óta azonos címmel elindított angol nyelvű online tanfolyamnak.

 

A projekt honlapja: https://www.sos-heritage.eu/

A projekt közösségi oldalai:

https://www.facebook.com/sosheritageeu

https://www.linkedin.com/company/sos-heritage/

https://www.youtube.com/channel/UCtL_iTh8224xfEX4pcINKgw